środa, 21 kwietnia 2010

Główny Geodeta Kraju

Mam wrażenie, że mapy Główny Urząd Geodezji i Kartografii dostał te mapy „w spadku” po Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym. Podobnie jak poprzednio opisane mapy, pokazują one teren w sposób klasyczny i bardzo przejrzysty. Bardzo dokładny wydruk pozwala na umieszczenie ogromu drobnych detali koło siebie bez utraty czytelności czy zasłaniania innych wiadomości innymi. Na mapach tych pooznaczane są nawet "sektory leśne", te same, które w terenie możemy znaleźć na niskich kamiennych słupkach, które ułatwiają orientację szczególnie w terenie płaskim, pozbawionym charakterystycznych punktów topograficznych. 
 Co prawda szlak żółty malowany jest już żółtym kolorem, zastanawiam się jednak, czy jest to słuszna zmiana. Z jednej strony co prawda to orientację w terenie i nie ma zdziwienia, gdy szlak żółty w terenie zaskakuje nas prawie czerwonym kolorem na mapie z umieszczonym gdzieś dalej dopiskiem „żółty”, co może spowodować, że na skrzyżowaniu kilku szlaków wybierzemy ten niewłaściwy. Z drugiej strony, niestety żółty kolor ginie gdzieś na tle brązowych warstwic, więc czasem nawet mając dobry wzrok można go nie zauważyć na mapie.
Co ważne, mimo zmiany wydawcy, pozostawiono stary podział kraju na „kwadraty topograficzne” i ich oznaczenia. Jeśli więc chcemy dokompletować nasz stary zbiór map lub jakaś mapa nam się zniszczy i chcemy kupić nową, nie trzeba kombinować, jakie ma ona oznaczenie, nie ma też problemu że jedną starą mapę trzeba zastąpić dwiema nowymi. Jednak w związku z takim podziałem pozostaje problem, że najbliższe okolice Gorzowa to aż cztery mapy, i wychodząc na spacer, trzeba z góry określić, który kierunek wędrówki nas interesuje.
Kolejną wadą tych map jest ich aktualność, niestety, to wciąż mapy jeszcze z XX wieku. 
PS. Sposób dystrybucji właśnie tych map przypominał opowieści szpiegowskie ;)

Podsumowując:
Wygląd: sztywna okładka w kolorze zielonym z namalowanym obrysem Polski, poniżej biały pas z zielonym napisem podającym nazwę mapy, kwadrat topograficzny i skalę, poniżej zielony pasek z podpisem "Główny Geodeta Kraju", jednolity wygląd wszystkich map

Zalety:
  • mapa przejrzysta, wysoka jakość wydruku, duża ilość informacji topograficznych (w tym także sektory leśne)
  • pełne pokrycie Polski, 

Wady:
  • podział na „kwadraty topograficzne” nie uwzględnia położenia dużych miast,
  • szlaki żółte nie zawsze dają się tak łatwo zauważyć na tle warstwic, jak pozostałe szlaki,
  • informator turystyczny bez zdjęć,
  • mapy dawno nieaktualizowane


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz