niedziela, 28 lutego 2010

Mapy "wojskowe"

Opis dostępnych map turystycznych zacznę od tych najstarszych. Kiedyś mawiano o tzw. „mapach wojskowych”, które były jakoby dużo dokładniejsze od pozostałych. Zawsze mnie to dziwiło, bo przed 1989 był tylko jeden rodzaj map, czyli właśnie mapy „wojskowe”. Oczywiście, nie były to żadne super tajne mapy, często nie były one aktualizowane od wielu lat, a ich „wojskowość" polegała na ich wydawcy. Nawet teraz, na mapach tych pojawiają się jako wydawcy: Oddział Topograficzny Sztabu Generalnego WP, Wojskowe Zakłady Kartograficzne oraz Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne. Zdarzały mi się też tak samo wydane mapy opatrzone logo Państwowego Przedsębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych.
Jeśli chodzi o same mapy, ich zaletą jest na pewno przejrzysta, klasyczna forma. Mimo iż zawierają wszystkie ważne dla turysty informacje, włącznie z warstwicami, mapa jest bardzo czytelna i elegancka. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby na tego typu mapach jakaś informacja zasłaniała inną ważną. Niestety, nie jestem pewien, czy są to jeszcze mapy wydawane, na pewno jednak skale rzędu 1:50.000 są trudno dostępne, szukając w sieci trochę łatwiej skompletować skalę 1:100.000.
Na pewno charakterystyczną cechą tych map jest też oznaczanie żółtego szlaku pieszego kolorem... różowawym z dopiskiem „żółty”. A szlaków rowerowych, konnych czy innych próżno by szukać na tych mapach.
Jeśli chodzi o granice map, cała Polska została podzielona na kwadraty kartograficzne, którym odpowiadają kody typu N-33-115/116, w obrębie których wybrane zostało największe miasto, od którego pochodzi nazwa mapy (podany przykład oznacza Gorzów Wielkopolski). Zaletą tak systematycznego podziału jest możliwość rozrysowania map całej Polski. Jednak taki podział ma też ogromną wadę, widoczną w szczególności na mapie okolic Gorzowa Wielkopolskiego – miasto może trafić na krawędzi mapy, a gdy interesuje nas wędrówka wokół danego miasta, musimy kupić zupełnie inaczej nazywającą się mapę, np. Międzyrzecz.
Jeśli chodzi o papier, z którego są wydane, jest to chyba najcieńszy i najmniej powlekany papier, jednak wbrew pozorom jest to jego zaletą. Właśnie dzięki temu papier bardzo ładnie zgina się na krawędziach, co sprawia, że mapa starcza na długo. Jednak nigdy nie próbujmy jej składać na szybko – miękki papier czasem zagnie się gdzieś pomiędzy, uniemożliwiając dalsze składanie.

Podsumowując:
Wygląd: jednolity, na górze żółty pas z czarnym oznaczeniem kwadratu topograficznego i czerwoną nazwą miejscowości, poniżej na fioletowym tle zielona mapa Polski, poniżej czerwony pas z informacjami ogólnymi,

Zalety:
  • mapa przejrzysta, wysoka jakość druku, duża ilość informacji topograficznych,
  • pełne pokrycie Polski,Wady:
  • podział na "kwadraty topograficzne" nie uwzględnia położenia dużych miast,
  • różowe oznaczenie szlaku żółtego może mylić w terenie,
  • informator turystyczny bez zdjęć,
  • mapy dawno nie aktualizowane

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz